
Aronia a serce
Aronia, dzięki swoim cennym właściwościom, aktywnie wspiera także cały układ krwionośny. Reguluje przepuszczalność naczyń, zapobiegając powstawaniu zakrzepów i żylaków. Dodatkowo sok z aronii zmniejsza poziom cholesterolu we krwi i wspiera pracę serca. Czy powinno się pić sok z aronii profilaktycznie? Na co pomaga sok z aronii?
Aronia, dzięki swoim cennym właściwościom, aktywnie wspiera także cały układ krwionośny. Reguluje przepuszczalność naczyń, zapobiegając powstawaniu zakrzepów i żylaków. Dodatkowo sok z aronii zmniejsza poziom cholesterolu we krwi i wspiera pracę serca. Czy powinno się pić sok z aronii profilaktycznie? Na co pomaga sok z aronii?
Aronia – naturalny, silny antyoksydant
Aronia jest jednym z najbogatszych źródeł, cennych dla zdrowia antocyjanów, witamin, mikroelementów i błonnika, a jej zawarte w jej owocach przeciwutleniacze są najsilniejszym, naturalnym antyoksydantem ze wszystkich znanych owoców.
Aronia w Polsce
Aronia jest krzewem, który pierwotnie pochodził z okolic Ameryki Północnej, a do Europy trafił dopiero w XVII wieku. Krzew ten sięga 2–3 metrów wysokości, a jego owoce przypominają małe, czarne kulki zgromadzone w kiście. Co ciekawe, aronia nie ma dużych wymagań glebowych oraz odporna jest na wszelkiego rodzaju choroby, dlatego też nie powinna być nawożona pestycydami. Co więcej, nie kumuluje w sobie metali ciężkich, dlatego jej owoce uważane są za wolne od wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. W sierpniu każdego roku cierpkie, czarne owoce aronii są zbierane i przetwarzane na soki oraz nalewki. Warto wspomnieć, że aż 90% tych zbiorów jest eksportowanych z naszego kraju, a Polska jest ich największym na świecie producentem.
Na co pomaga sok z aronii?
Spożywanie soku z aronii ma szereg różnych właściwości, przede wszystkim zmniejsza ryzyko zawału serca, miażdżycy, udaru mózgu oraz spowalnia starzenie się organizmu, obniża poziom glukozy we krwi, zapobiega cukrzycy, obniża poziom cholesterolu LDL, a zwiększa poziom cholesterolu HDL, wspomaga leczenie otyłości, ma działanie przeciwnowotworowe, obniża ciśnienie tętnicze. Ponadto, sok z aronii, dzięki zawartości witaminy C, zmniejsza ryzyko przeziębień, poprawia wygląd włosów, skóry i paznokci. Należy podkreślić, że same owoce aronii nie są smaczne, dlatego nie je się ich w postaci nieprzetworzonej. Spożywane są one w postaci soków, nalewek oraz dżemów. Sok z aronii może z powodzeniem zagościć w diecie przyszłej mamy. Warto jednak spożywać go w umiarkowanych ilościach i zwrócić uwagę na dodany cukier – unikać go powinny szczególnie kobiety zmagające się z cukrzycą ciążową.
Jak stosować sok z aronii?
Sok z aronii z powodzeniem można pić solo, uzupełniając dzienną dawkę witamin, ale także często dodawany jest do herbaty, szczególnie w okresie zimowym, wzbogacając ją o cenne składniki pomagające wzmocnić odporność. Może być także zdrowym dodatkiem do deserów, idealnie komponując się ze słodyczą na przykład budyniu. Jak do tej pory nie pojawiły się jeszcze konkretne zalecenia dotyczące dawkowania dziennego soku z aronii, jednak opierając się na badaniach, można stwierdzić, że jedna szklanka soku dziennie wpływa korzystnie na poprawę stanu zdrowia. Nie wykazano również, aby sok z aronii wchodził w interakcje z przyjmowanymi lekami, ale niezwykle ważne jest, aby poinformować lekarza o spożywaniu tego produktu.