
Borelioza – jak się uchronić
Borelioza jest zmorą XXI wieku. Jest to bardzo podstępna choroba, której objawy niekiedy często mylone są z innym schorzeniami. Ciężko zatem tę chorobę rozpoznać. Zdarza się, że pacjenci przez długie lata leczeni są na inne dolegliwości, a w końcu często przypadkowo wykonany test ujawnia, że tak naprawdę chorują na boreliozę. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, że większość pacjentów nie pamięta momentu ukąszenia przez kleszcza. Jak zatem uchronić się przed boreliozą? Jak uniknąć ukąszenia? W poniższym artykule znajdziesz kilka przydatnych wskazówek oraz informacji na temat boreliozy.

Źródło: Internet
Co powoduje boreliozę
Borelioza zaczyna się od ugryzienia kleszcza, a niewielki ślad zazwyczaj nie daje powodów do niepokoju – objawy boreliozy po latach nie należą do rzadkości. Jednak powikłania po tej chorobie mogą być niebezpieczne. Infekcja spowodowana przez ugryzienie kleszcza w części przypadków rozprzestrzenia się, zajmując stawy, serce i układ nerwowy. Ukąszenie przez kleszcza zazwyczaj przyjmuje postać czerwonej lub różowej zmiany skórnej w centrum, otoczonej obwódką zdrowej skóry, za którą znajduje się czerwonawy pierścień. Początkowo rumień jest niewielki, po kilku dniach może mieć średnicę nawet do 30 cm. Objawy skórne po ugryzieniu kleszcza z zasady nie wiążą się z występowaniem bólu ani swędzeniem.
Jak wykryć boreliozę
Kiedy zaobserwujemy na swoim ciele rumień wędrujący i wiemy, że zostaliśmy ukąszeni przez kleszcza, to jak najszybciej powinniśmy wdrożyć leczenie, polegające na włączeniu antybiotykoterapii. W innych przypadkach, aby stwierdzić boreliozę, potrzebne są badania laboratoryjne, które z dużym prawdopodobieństwem potwierdzą lub wykluczą zakażenie. Badania, które wykonuje się najczęściej przy podejrzeniu boreliozy, to:
- Test ELISA (test serologiczny, wykrywa swoiste przeciwciała IgM i IgG w surowicy krwi)
- Metoda Western blot (test serologiczny, test potwierdzenia, wykrywa swoiste przeciwciała IgM i IgG w surowicy),
- Test PCR (badanie genetyczne poszukujące DNA bakterii na podstawie kleszcza, próbki skóry lub płynu stawowego albo mózgowo-rdzeniowego, a także krwi pacjenta).
Jak uchronić się przed boreliozą – praktyczne porady
W pierwszej kolejności, aby uchronić się przed kleszczami, warto zakładać takie ubrania, które mają uniemożliwić pajęczakom kontakt z naszą skórą. Na spacer do lasu należy zakładać bluzkę z długim rękawem, pełne buty, czapkę lub kapelusz oraz spodnie ukrywające nogi. Ubranie można spryskać środkami, które odstraszają owady i pajęczaki. W walce z kleszczami mogą również pomóc olejki eteryczne – np. eukaliptusowy, miętowy lub lawendowy. Wystarczy wymieszać olejek z olejem rzepakowym i natrzeć nim skórę, by skutecznie odstraszyć komary i kleszcze. Każdorazowo po powrocie ze spaceru należy dokładnie się obejrzeć, zwłaszcza w strategicznych miejscach, takich jak doły pachowe, okolice szyi i doły podkolanowe.
Uważaj na kleszcze
Z roku na rok rośnie liczba osób chorych na boreliozę. Lekarze ostrzegają, że liczba chorych może znacznie wzrosnąć po miesiącach letnich, w których wysoka temperatura nie zachęca do noszenia długiej odzieży, która jest najlepszą barierą dla niechcianych owadów, dlatego zachowajmy spokój, zabezpieczając się odpowiednio przed potencjalnym zakażeniem.