Migrena – w sezonie letnim możesz odczuwać ją szczególnie
W sezonie letnim możemy wskazać na pewne czynniki sprzyjające pojawianiu się częstszych ataków migreny i bólu głowy. Bóle głowy należą do najczęstszych zaburzeń układu nerwowego. Migrena jest zaburzeniem neurologicznym charakteryzującym się nawracającymi napadami. Czym jest migrena? Jakie są sposoby na jej wyleczenie? W poniższym artykule odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Źródło: Internet
Migrena – co to za choroba
Bóle głowy należą do najczęstszych zaburzeń układu nerwowego. Migrena jest zaburzeniem neurologicznym charakteryzującym się nawracającymi napadami trwającymi 4–72 h. Typowe cechy bólu głowy obejmują: umiejscowienie po jednej stronie, pulsujący charakter, umiarkowane lub ciężkie natężenie, nasilanie się w czasie zwykłej aktywności fizycznej. Bólowi temu towarzyszą także nudności i/lub nadwrażliwość na bodźce świetlne i akustyczne. Choroba ta dotyka trzykrotnie częściej kobiet niż mężczyzn, a jej szczytowa faza u chorych obu płci przypada na wiek od 25 do 55 lat, czyli najbardziej produktywny i aktywny okres wieku dorosłego.
Dlaczego migrena dokucza latem
Jednym z czynników, który może wywołać atak migreny jest pogoda. Badania pokazują, że niemal 80 proc. chorych reaguje na zmiany w pogodzie. Tym samym letnie miesiące, w których pogada jest wyjątkowo dynamiczna, mogą być dla chorych na migrenę wyjątkowo trudne i uciążliwe. Badania potwierdzają także, że na ból głowy mogą wpływać także stopień jonizacji powietrza i zmiany (pulsy) pola magnetycznego. Okazuje się bowiem, że dodatnio zjonizowane powietrze, które pojawia się w związku z gwałtownymi wiatrami i ruchami mas suchego i ciepłego powietrza oraz podczas burz, którym towarzyszą dodatkowo impulsy elektromagnetyczne, sprzyja występowaniu bólów głowy, zwłaszcza ataków migreny.
Jak leczyć migrenę
W leczeniu migreny doraźnie stosuje się leki przeciwbólowe (paracetamol, kwas acetylosalicylowy, niesteroidowe leki przeciwzapalne), pochodne ergotaminy lub tryptany. W przypadku migreny warto wspomagać się leczniczą mocą ziół, np. mięty czy rumianku. Jeśli przeczuwasz zbliżający się napad lub ból już się pojawił, spróbuj zasnąć lub zminimalizować czynnik, który może być odpowiedzialny za migrenę. Jeżeli ból wywołuje hałas albo rodzaj konkretnego oświetlenia, udaj się do pomieszczenia, w którym działanie tych czynników będzie ograniczone. Zasłoń okna, połóż się na łóżku, zorganizuj sobie krótką sesję medytacji, jogi lub relaksacji. Wypróbuj zimne lub ciepłe okłady na głowę. Musisz indywidualnie podjąć decyzję, czy ciepło czy chłód niweluje Twój ból.