
Wpływ snu na urodę
Sen odgrywa w naszym życiu niezwykle ważną rolę, a jego brak może wpływać nie tylko na nasze zdrowie, ale również na naszą urodę. Brak snu sprawia, że nasz organizm produkuje więcej kortyzolu, który jest hormonem stresu. Podwyższony poziom kortyzolu sprawia, że czujemy się zestresowani, a dodatkowo powoduje powstawanie w organizmie stanów zapalnych, które niekorzystnie wpływają na naszą cerę (może pojawić się zwiększona wrażliwość skóry, alergia, a nawet trądzik lub łuszczyca). Nie od dziś wiadomo, że przemęczenie jest wrogiem naszej urody. Dlaczego tak ważny jest wypoczynek dla naszej cery? Co powoduje brak snu? Jaki jest wpływ snu na naszą urodę? Zachęcamy do lektury poniższego artykułu.
Dlaczego sen jest istotny dla Twojej cery
Mamy dostęp do szerokiej oferty różnego rodzaju zabiegów, jak i produktów kosmetycznych, które poprawiają kondycję naszej skóry, okazuje się jednak, że nie jest to jedne rozwiązanie. Nic bowiem nie zastąpi dawki dobrego snu i nic nam nie zastąpi odpowiedniego wypoczynku i to w odniesieniu do bardzo wielu różnych aspektów związanych z naszym zdrowiem, w tym również z naszym wyglądem oraz naszą urodą.
Ile należy spać
Sen trwający od 7 do 9 godzin jest jednym z kluczowych aspektów prawidłowej pielęgnacji naszej cery. Skóra jest najbardziej podatna na regenerację przed północą, a około godziny 24:00 rozpoczyna się jej oczyszczanie z toksyn. Pomiędzy godziną 24:00 a 2:00 dochodzi do wzrostu temperatury ciała, dzięki czemu tkanki są bardziej dotlenione i elastyczne. Komórki w tym czasie dzielą się i odnawiają kilka razy szybciej niż w ciągu dnia. Podczas snu lepszy jest również przepływ krwi, a to pomaga skórze lepiej przyswajać substancje z preparatów kosmetycznych. Spuchnięte powieki czy cienie pod oczami powinny być dla nas ostrzeżeniem. Aby ich uniknąć, należy spać w wywietrzonym pomieszczeniu, nie spożywanie na noc produktów, które mogą zatrzymywać wodę w organizmie, a także spać na odpowiednio sprofilowanej poduszce.
Problemy ze snem widoczne na skórze
Niedobór snu wpływa na skórę negatywnie już po jednej nieprzespanej nocy. Brak snu lub jego niska jakość m.in. obniżają przepływ krwi do skóry, przez co mogą pojawić się u nas cienie i worki pod oczami. Oprócz tego, nasza skóra jest poszarzała, ziemista i pozbawiona blasku. W wyniku braku snu pH naszej skóry zostaje zaburzone, przez co staje się ona sucha lub nadmiernie przetłuszczona, zaburzenia hormonalne towarzyszące problemom ze snem mogą przyczyniać się do powstawania krostek, a niedostatecznie nawilżona skóra zaczyna opadać, zwłaszcza w kącikach ust i okolicy powiek, przez co twarz wygląda na smutną oraz zmęczoną.